КОЛІРНІ МОДЕЛІ

Часто ми стикаємося з випадками, коли кольори на вивісці, логотипі чи рекламному матеріалі не відповідають тим, які ми задумували при підготовці дизайну. Причина цього часто криється в різниці між колірними моделями. Якщо ви підготували свій дизайн і вибрали кольори на екрані комп'ютера, це не гарантує, що вони точно відобразяться на вивісці або друкованому матеріалі.

Для запобігання невідповідності кольорів варто детальніше ознайомитися з різними колірними моделями.

КОЛІРНІ МОДЕЛІ RGB ТА CMYK

Режим кольору RGB – це стандартний спосіб представлення та відображення кольорів на електронних пристроях, який широко використовується в графіці, вебдизайні, фотографії та відеопродукції. У режимі RGB кожен піксель або точка на екрані складається з комбінації трьох основних кольорів− червоного (Red), зеленого (Green) і синього (Blue) у різних пропорціях. Змінюючи інтенсивність цих кольорів, можна отримувати безліч інших кольорів.

Проте варто зауважити, що макети у колірній моделі RGB для друку не приймаються у друкарнях!

Режим кольору CMYK – це інший спосіб представлення кольорів, який використовується в друкарні АРТ-ПРЕС та поліграфії в цілому. Абревіатура CMYK вказує на чотири основні кольори, що використовуються у цьому режимі:

 1. C (Cyan) − синя фарба.
 2. M (Magenta) − пурпурова (маджента) фарба.
 3. Y (Yellow) − жовта фарба.
 4. K (Key/Black) − чорний колір.

Колірна модель CMYK створюється шляхом комбінування цих чотирьох основних фарб у різних пропорціях. Так, кольори CMYK представлені певним відсотком друку в кожному каналі. Це відсоткове співвідношення визначається для кожного каналу (Cyan, Magenta, Yellow, Key) і контролюється в програмах графічного дизайну. Змінюючи ці відсотки, можна досягти різних відтінків, що дозволяє отримувати широкий спектр кольорів для друкованих матеріалів.

CMYK кольори для друку є стандартом і дозволяють точніше відтворювати кольорову палітру, забезпечуючи високу якість зображень і тексту на друкованих матеріалах.

о5

ОСНОВНІ ПРАВИЛА РОБОТИ З КОЛІРНОЮ МОДЕЛЛЮ CMYK

 1. Один з важливих аспектів − це обрання правильних кольорів із палітри CMYK для досягнення яскравих кольорів при друці, дотримуючися правильного співвідношення кількості фарби в кожному каналі.

Пам'ятайте, що кольори можуть виглядати по-різному на різних пристроях і паперах. Спробуйте вибирати кольори, які виглядають на кінцевому носії так, як ви бажаєте.

 1. Під час розробки дизайну, використовуючи кольори CMYK палітри, важливо розуміти, що кожен колір складається тільки з чотирьох основних фарб, тому варто уникати надмірного використання фарби, оскільки це може призвести до розмиття зображення і просочування фарби на наступну сторінку.

Максимально можлива сумарна щільність фарби становить 400% (C− 100%, M−100%, Y−100%, K−100%), але для досягнення якісного результату рекомендується не перевищувати 250-275%.

 1. При створенні дизайну варто зосередити увагу на дрібних деталях та текстах розміром менше ніж 6 pt. Для них рекомендується використовувати тільки один із основних кольорів, уникаючи при цьому складних кольорів задля запобігання розмиття тексту.

 2. Макет, призначений для друку, повинен бути збережений у колірній моделі CMYK. Перетворення RGB у CMYK може призвести до значних змін у відображенні зображення.

 3. Для забезпечення точного відтворення кольорів рекомендується використовувати систему Pantone, це дозволяє досягти ідентичних кольорів при повторних замовленнях.

СИСТЕМА PANTONE

Для багатьох брендів кольорова ідентифікація стала ключовою складовою їхнього візуального стилю та відмінності від конкурентів. Збереження послідовності й точності кольорів, визначених у їхніх брендбуках, є частиною внутрішніх принципів.

Один із надійних методів уникнення потенційних проблем із кольором під час друку або фарбування — використання системи відповідності кольорів Pantone або скорочено PMS (Pantone Matching System). Ця система була впроваджена компанією Pantone Inc для стандартизації, ідентифікації та підбору кольорів.

Палітра Пантон, або Pantone - це система відповідності кольорів, основна мета якої забезпечити точність визначення кольорів, незалежно від того, де і як вони використовуються. Для цього існують спеціальні каталоги, які містять великі віяла зі зразками кольорів та відповідними кодами. Ці каталоги дозволяють дизайнерам, друкарям й іншим фахівцям точно визначити потрібний колір, щоб запобігти можливим розбіжностям, будь то друковані матеріали або фарбування стін.

Кольори в каталозі являють собою готову фарбу, яка дозволяє однозначно ідентифікувати та відтворити конкретний відтінок за допомогою унікального Pantone-коду.

о5

ЗАСТОСУВАННЯ СИСТЕМИ PANTONE В ПОЛІГРАФІЇ ВИРІШУЄ НИЖЧЕНАВЕДЕНІ КЛЮЧОВІ ЗАВДАННЯ

 1. Забезпечення точності кольору: палітра Pantone має широкий спектр кольорів і точно визначає відтінки, що дозволяє досягти високого ступеню відтворення бажаних кольорів.

 2. Підтримка бренду: багато компаній використовують власні корпоративні кольори, і Pantone дозволяє зберігати послідовність ідентифікаційних кольорів для забезпечення єдності в брендінгу.

 3. Зручність співпраці: використання Pantone спрощує комунікацію між дизайнерами, друкарями і клієнтами, оскільки кожен колір має унікальний код і однозначне визначення.

 4. Уникнення розбіжностей у кольорах: Pantone допомагає уникнути ситуацій, коли кольори на різних матеріалах виглядають по-різному, адже він забезпечує сталість кольору незалежно від друкарської технології або налаштувань екрана.

Варто наголосити, що для друку підходять не усі кольори Pantone, тому й існують різні колірні довідники Pantone.

Інститут кольору Pantone оголосив головний колір 2023 року - Viva Magenta 18-1750. Цей вибір символізує жвавий дух і творчість, які наповнюють наше життя. Viva Magenta стає втіленням енергії та можливостей, і він об'єднує нас у бажанні висловити наше уявлення про майбутнє крізь колір та стиль.

Нехай цей вибір надихає нас на яскраві та виразні рішення у 2023 році.

АРТ-ПРЕСС on Facebook АРТ-ПРЕСС on Instagram АРТ-ПРЕСС on Telegram